Грлиќ Радман: Црна Гора покажа две лица, Хрватска ќе реагира

Хрватска-протера-српски-дипломат-советникот-на-Амбасадата-на-Србија-прогласен.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСо донесувањето на Резолуцијата за Јасеновац, Црна Гора покажа две лица, европското лице во Брисел и инструментализираното лице во Подгорица, на што Хрватска ќе реагира, изјави денеска шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман.

„Хрватска испрати нота и соопштение до Црна Гора и како членка на ЕУ и НАТО ги има на располагање сите механизми и се уште разговараме со премиерот како да продолжиме“, рече Грлиќ Радман пред почетокот на Седница на Претседателството на ХДЗ во Загреб, зборувајќи за одговорот на резолуцијата што ја усвои Парламентот на Црна Гора само еден ден откако доби зелено светло од Европската комисија.

„Тоа што Црна Гора го направи е спротивно на она на што се обврза и без причина влегува во длабокото минато“, оценува Грлиќ Радман и додава дека нивната политика е инструментализирана.

„Ова е за вршење на нечија работа и сите знаеме чија е таа работа“, рече тој, додавајќи дека хрватската влада секоја година им оддава комеморација на жртвите и ги осудува сторителите.

Од друга страна, во Црна Гора немаше осуда на сопствената агресија, вели министерот.

„Добро се сеќаваме на сликите на црногорските резервисти и агресијата врз Дубровник. Црна Гора мора да се соочи со ова бидејќи агресијата беше и од таму, а овие сеќавања се свежи. Соочувањето со сопственото минато и гонењето на воените злосторници ќе биде одговор на вистинскиот соседна држава“, апелира министерот.

На крајот на краиштата, „Парламентот на Црна Гора не е органот што треба да му суди или да даде вистинска оценка за настаните од пред 80 години“. „Тоа е работа на независните тела и историчари“, заклучува Грлиќ Радман.

Во остар одговор на усвојувањето на резолуцијата, хрватското Министерство за надворешни и европски работи, меѓу другото, изјави дека усвојувањето на резолуцијата ќе ја забави интеграцијата на Црна Гора во ЕУ.

По усвојувањето на резолуцијата, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, ја откажа планираната посета на Црна Гора за вторник.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK