–>

Голем пожар во Сараево, граѓаните им помагаа на пожарникарите

Голем-пожар-во-Сараево-граѓаните-им-помагаа-на-пожарникарите.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДенеска во сараевската населба Отока на отворениот пазар Квадрант избувна пожар кој беше изгаснат од осум противпожарни единици. Пожарот предизвика огромни штети. Изгореа речиси сите тезги, а пожарот оштети и блиска зграда.

Целосно изгоре првиот ред од улицата Алија Кучукалица, а од силината на ударот од неколку експлозии се искршиле стакла на околните згради.

Како што јавува Аваз, многу граѓани се собрале на пазарот и им помогнале на пожарникарите да го изгаснат пожарот. Поради огнената стихија, голем облак од црн чад се разви над главниот град на Босна и Херцеговина, а сирените одекнаа низ градот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK