Едно лице загина, а друго е повредено во невреме во Србија, ги погодил гром

udar-groma-830x0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕдно лице загина, а друго е повредено во невреме во близина на селото Бресница на југот на Србија, јавува Радио телевизија на Србија (РТС).

Ова се случило кога тракторот на кој се наоѓале бил погоден од гром, по што се превртел.

И.П.(1955) е пренесен во Итната помош во болницата Прокупа, каде што е во тек дијагностика, јавува РТС.

Во Крагуевац во централна Србија едно лице е полесно повредено кога се изгребало од дел од кровната конструкција кој паднал.

РТС пишува дека силниот ветер однел делови од покривите на некои згради, урнал неколку знамиња и дрвја во Крагуевац и неговата околина.

Ветерот собори дрвја и во Белград и Нови Пазар, што предизвика штети на автомобили и угостителски објекти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK