Двајца Украинци во БиХ украле 1,3 милиони евра од банкомати низ земјата

policija-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДвајца украински државјани се осудени на шест години и десет месеци затвор во Босна и Херцеговина за серија компјутерски измами при кои успеале да украдат 1,3 милиони евра од банкомати низ земјата.

Во текот на 2020 година, Дмитро Боико (42) и Олександр Заицев (61) и уште пет други државјани на Украина користеле различни софистицирани компјутерски алатки и програми и пристапувале до руските банкомати на Сбербанк на 24 локации. Во овие операции со измама земале поголеми суми пари. На овој начин тие и другите членови на групата се стекнале со противправна имотна корист во износ од околу 2,6 милиони марки (околу 1,3 милиони евра), извести обвинителството во Тузла.

Боико и Заицев беа уапсени во областа на Бихаќ во февруари 2020 година и оттогаш се во притвор. Според соопштението, Врховниот суд на Федерацијата Босна и Херцеговина донел правосилна пресуда со која двајцата се осудени на вкупно шест години и десет месеци затвор. Во нивната казна ќе биде вклучен и периодот поминат во притвор од 2020 година, наведуваат во соопштението.

При последниот криминален чин, дуото неовластено подигнало околу 50.000 евра од банкоматот на Сбербанк, која во меѓувреме, по руската агресија врз Украина го промени сопственикот. Тие пари се одземени и вратени на сопствениците.

Жупаниското обвинителство на округот Тузла, во соработка со Федералната полициска управа и други полициски агенции во Босна и Херцеговина, спроведе истрага против седум Украинци. Со оглед на тоа што петмината не им се достапни на правосудните органи во Босна и Херцеговина, ова кривично гонење е предадено на украинските полициски агенции и тамошните правосудни институции.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK