–>

Дијалогот продолжува, Вучиќ и Курти за два дена во Брисел

eu
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Тема на разговорите во Брисел, каде на 14 септември ќе се сретнат српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на приштинските институции Албин Курти со европските посредници, ќе биде спроведувањето на Договорот кон патот на нормализацијата, како и други актуелни прашања. поврзани со односите меѓу Белград и Приштина, објави ЕУ.

„В четврток, на 14 септември, високиот претставник Јосеп Борел ќе биде домаќин на средба на високо ниво за дијалогот меѓу Белград и Приштина во Брисел, на која ќе учествуваат претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти. “, соопшти ЕУ, пренесува „Косово онлајн“.

Како што е најавено, Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, од 9 часот ќе имаат одвоени средби, по што ќе следи заедничка трилатерална средба.

„На средбата ќе се разговара за спроведувањето на Договорот кон нормализација, како и за актуелните прашања“, соопшти ЕУ.

Високиот претставник на крајот од средбите ќе даде изјава за медиумите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK