Дачиќ: Припадниците на полицијата евакуираа девет лица од возовите

Screenshot-2024-05-17-203704.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВеднаш по добиената дојава дека во тунел дошло до судир меѓу патнички и товарен воз, на местото на настанот пристигнале бројни полициски сили и 25 пожарникари-спасувачи со седум возила, со оглед дека екипите на итната медицинска помош нене можеле да се приближат до местото на судирот, изјави вечерва министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ.

Пожарникарите-спасувачи успеале, како што додаде, да стигнат до местото и евакуирале девет повредени лица и ги предале на екипите на итната помош за понатамошно лекување.

„Припадниците на српската полиција се уште се на терен и ги преземаат сите мерки и дејствија од нивна надлежност“, изјави Дачиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK