Анкета: Киличдароглу со поголема поддршка од Ердоган

izbori-turcija
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Резултатите од најновата анкета на „Конда“ покажуваат дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган има околу пет проценти помала поддршка од неговиот политички опонент Кемал Киличдароглу воочи претседателските избори што се закажани на 14 мај.

За Ердоган се изјасниле 43, 7 проценти од испитаниците, додека 49,3 отсто изјавиле дека ќе гласаат за Киличдароглу.

Резултатите од анкетата сугерираат дека нема да има победник во првиот круг од претседателските избори и најверојатно Ердоган и Киличдароглу ќе одат во втор круг, што ќе се одржи на 28 мај.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK