Мастерклас на Маркез на дождот во Мизано, катастрофа на Мартин

Осумкратниот светски шампион Марк Маркез го забележа својот втор последователен триумф, откако на претходниот чекаше 1.043 дена. Шпанецот во хаоточната трка победи на Големата награда на Сан Марино и Римини, 14-та трка од сезоната во Мото ГП шампионатот.

По победата во Арагон, со која го заврши својот речиси тригодишен пост, возачот на Гресини беше најдобар во променливите услови на патеката „Марко Симончели“.

Интересно, последниот триумф пред оној од пред седум дена го забележа во Мизано во октомври 2021 година.

Маркез славеше пред бранителот на титулата Франческо Бања, кој заостана три секунди, додека на третото скалило на подиумот беше вториот фабрички возач на Дукати, Енеа Бастијанини.

Покрај неверојатниот триумф на шпанскиот мотоциклист, првата од двете трки во Мисано ја одбележа и катастрофална грешка на лидерот во генералниот пласман Хорхе Мартин и неговиот тим.

Шпанецот беше на второто место кога дождот се засили и наместо да го следи она што ќе го направи во тој момент водечкиот Бањаја, тој замина во боксот на промена на мотоциклот, а кога се врати на патеката губеше повеќе од секунда по сектор. И на крајот мораше да се врати на својот оригинален мотоцикл и да се задоволи со 15-то место и еден бод.

Ваквиот исход значи дека Мартин, сега на чело на генералниот поредок има само седум бода повеќе од Бањаја, 53 повеќе од Маркез и 62 повеќе од Бастианини.