Арсовска: Новиот ДУП да овозможи Скопје да се развива не само рамномерно, туку и хумано

– Градоначалничкатa на Скопје Данела Арсовска вечерва пред одбележувањето на 60 години од скопскиот земјотрес, во изјава за медиуми во однос на урбаното планирање, рече дека сме сведоци дека во изминатите две децении последните два генерални урбанистички планови не биле во целост почитувани. -Од аспект на оние правила коишто треба да бидат запазени во делот на кој начин треба да …

Continue Reading

Синот на Бајден се изјасни за невин, републиканците лобираат за импичмент на претседателот

– Хантер Бајден, син на претседателот Џо Бајден, се изјасни за невин во однос на обвинувањето за неуплатени даноци а откако судијка од федерален суд во Вилмингтон, Делавер, нареди одложување на процесот. Републиканските законодавачи остро го искритикуваа овој развој на настаните и ветија продолжување на истрагата за покренување импичмент на Бајден. А поврзано со мито што претседателот наводно го примил …

Continue Reading

Зеленски предложи продолжување на вонредната состојба

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски до украинскиот парламент поднесе предлог за продолжување на вонредната состојба и општа мобилизација за уште 90 дена. Украинскиот парламент претходно ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата од мај до 18 август. Пратеникот Јарослав Железњак потврди дека Парламентот планира да го поддржи предлогот на Зеленски и да ги продолжи мерките до 15 ноември годинава. Зеленски првпат …

Continue Reading

Мисовски: Фестивалот „Илинденски денови” е богато светско културно наследство

– Фестивалот на народни песни и игри „Илинденски денови” е интернационален и единствен наш фестивал кој што е во елитата на фолклорни фестивали во светот, истакна Горан Мисовски, потпретседател на Собранието на Република Северна Македонија, прогласувајќи го за отворен. Пред аудиториумот во Битола, Мисовски нагласи дека фестивалот претставува богато светско културно наследство. -Задоволство е да се видат на едно место …

Continue Reading

Пендаровски ги одликуваше со орден на заслуги членовите на легендарната група „Леб и сол“

– Претседателот Стево Пендаровски вечерва на свечена церемонија во Вила Водно ги одликуваше Бодан Арсовски, Кокан Димушевски, Влатко Стефановски и Гарабет Тавитјан со Орден за заслуги за Република Северна Македонија. Во своето обраќање на церемонијата Пендаровски истакна дека „меѓу бројните, несоборливи докази за тоа кои сме ние Македонците, доволно е да го цитираме музичкото творештво и наследство на „Леб и …

Continue Reading

НАТО го зајакнува надзорот над Црното Море и го осуди излегувањето на Русија од Договорот за жито

– НАТО денеска соопшти дека го осудува повлекувањето на Русија од договорот за безбедно минување на бродови со украинско жито низ црноморските рути и најави засилен надзор над Црното Море. Соопштението е издадено по состанокот на Советот НАТО-Украина формиран претходно овој месец за координирање на соработката меѓу Северноатлантската алијанса и Украина. – Сојузниците и Украина остро ја осудија одлуката на …

Continue Reading

Почина Шинејд О’Конор

– Ирската пејачка Шинејд О’Конор, која се прослави со изведбата на песната на Принс „Nothing Compares 2 U“, почина на 56-годишна возраст, потврди нејзиното семејство, јавија ирските и британските медиуми. Медиумите потсетуваат дека познатата пејачка, која има снимено 10 албуми, минатата година го загуби синот кој тогаш имал 17 години и оти имала историја на психички проблеми. Минатата година беше …

Continue Reading

Пронајдени две јагленосани тела во делот каде што се пожарите во централна Грција

 – На две различни локации во грчката област Магнисија, вечерва, во два одделни случаи беа пронајдени јагленосани тела на еден маж и една жена, јави дописничката на МИА од Атина. Според грчките медиуми, станува збор за жртви во големиот пожар активен од попладнево во конкретниот регион. За пронајдените тела информираа од противпожарната служба на Грција.

Continue Reading

Бранко Геровски: Му честитам на министерот Крешник Бектеши, кој се охрабрил да зборува нормално и слободно

Му честитам на министерот Крешник Бектеши, кој се охрабрил да зборува нормално и слободно, во опкружување кое, спротивно на здравиот разум, ја форсира употребата на целото и на скратеното официјално (службено) име на нашата земја во секоја можна прилика. Тоа е лудост! Тоа е погрешно толкување на Преспанскиот договор! Тоа е и непознавање на синтаксата на македонскиот јазик! Нема европски …

Continue Reading