Курти: Ширењето паника и лажни тврдења само ги подгрева тензиите

 –  Премиерот на Косово, Албин Курти, одговори на изјавите на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жосеп Борел, за ситуацијата во државата. „Ширењето паника и лажни тврдења само ги подгрева тензиите и им помага на оние кои сакаат ескалација“, објави Курти на Твитер. Според него, вежбите на косовските безбедносни сили во јужниот дел на Косовска Митровица се одржуваат како дел …

Continue Reading

Топ чанел: Во акција на Европол разбиена албанска нарко криминална група, која приходите од милијарда долари ги перела со купување недвижнини

 – Мрежа на шверцери на дрога составена главно од албански државјани беше разбиена од Европол. Акцијата била релизирана во Германија, Италија и Холандија а уапсени се 35 лица, јави Топ чанел. Уапсените главно биле вклучени во шверц на кокаин и канабис од земјите од Латинска Америка кон Европа. -Криминалната мрежа била вклучена и во случаи на насилство, како и во епизоди …

Continue Reading

Се запали комбе во движење на патот Радовиш-Штип

 – Комбе марка „форд“со тетовски регистарски таблички се запали во движење на експресниот пат Радовиш-Штип, во близина на крстосницата за Рудникот „Бучим“. Според информацијата на портпаролката на СВР Струмица, Александра Трајанова, запалувањето на возилото било пријавени во Полициската станица Радовиш во 19:30 часот. -Пожарот го изгаснале пожарникарите од Радовиш, а екипа на полицијата врши увид на местото на незгодата. Во …

Continue Reading

Борел: Ескалацијата продолжува и станува опасна, нема тоа да го толерираме

– Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел изјави дека и покрај вчерашната кризна средба во Брисел, ескалацијата на северот на Косово продолжува и станува опасна и да нема тоа да се толерира, јави дописникот на МИА од Белград. -Многу сме вознемирени од ситуацијата на северот на Косово: Апсења на Срби, маршот на Косовските безбедносни сили во јужна Митровица, проследен со тешка …

Continue Reading

Средби во рамки на карванот „Рамо до рамо“: Сега е моментот за одлука и забрзување на евроинтеграциите

 – Постои оптимизам дека европската перспектива може да стане реалност со заедничка одговорност на сите парламентарни партии, затоа што членството во ЕУ е одговорност на сите, порача секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ на средба со граѓаните на Куманово во рамки партискиот караван „Рамо до рамо до победа“. Маричиќ додаде дека сега е вистинскиот момент за нов чекор …

Continue Reading

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е спремно да поддржи укинување на техничка Влада, само доколку на иста собраниска седница се изгласаат и предвремени парламентарни избори

Пристапот на ДУИ и СДС во овој момент е очајно барање за ден повеќе власт затоа што се свесни што ќе им се случи на следни избори, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски при интервју во емисијата „10 Минути“ на ТВ 21. „Доколку услов на власта на СДС и ДУИ е да нема техничка т.н Пржинска Влада тогаш ние се …

Continue Reading

Четири кинески компании и осум кинески државјани се обвинети во САД за трговија со фентанил

Четири кинески компании се обвинети во САД за тргување со хемиски производи за производство на фентанил, опасен опиоиден лек, соопшти денеска американскиот министер за правда Мерик Гарланд. Обвинети се и осум вработени или функционери на тие компании, а двајца од нив се уапсени, додаде Гарланд на прес-конференција. Само една од компаниите беше обвинета дека увезла во САД повеќе од 200 …

Continue Reading

Цуцуловски: Кога и каде, како и од која држава е признато постоењето на германската нација, традиција, јазик или историја?

КОГА И КАДЕ? Кога и каде, како и од која држава е признато постоењето на германската нација, традиција, јазик или историја? Истото важи и за секоја друга нација: француската, англиската, бугарската… Истото важи и за САД, како и за секој кој нѐ подржува и “храбри” со нивните одлуки. Кога, каде и од кого било признато нивното постоење и дали такво …

Continue Reading

Ѓорчев во Лондон: Македонија и Македонците се борат за своите права и слободи

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во Лондон се обрати пред извршниот комитет на ИДУ, најголемата глобална организација на десниот центар. Во своето обраќање Ѓорчев се осврна на внатрешните состојби во Македонија, како и поширокиот контекст околу државата. Ѓорчев истакна дека Македонија и Македонците се борат за своите права и слободи, не загрозувајќи никого.  За жал,  Македонија и македонскиот …

Continue Reading