Зверев прв носител на турнирот во Сеул

Германскиот тенисер Александер Зверев, кој сè уште се рехабилитира од повредата на глуждот во полуфиналето на Ролан Гарос, ќе се врати на АТП Тур на турнирот во Сеул. Зверев денеска беше назначен за прв носител на турнирот во јужнокорејскиот главен град што е на програмата од 24 септември до 2 октомври. Организаторите на турнирот објавија дека, покрај Зверев, ќе настапат …

Continue Reading

Шаќири: Интензивно вложуваме во образовна инфраструктура, Долно Блаце доби ново училиште, а во Визбегово се гради

Учениците од Долно Блаце веќе не мора да посетуваат настава во соседно Косово, туку ќе учат во ново училиште, изградено само за нив, порача министерот за образование и наука Јетон Шаќири кој денеска, пред почетокот на учебната година, го посети новото основно училиште во село Долно Блаце, општина Чучер-Сандево, како и објектот на новото училиште што се гради во населбата …

Continue Reading

Пациентите од Клиниката за ТОАРИЛУЦ-КАРИЛ се препраќаат во други клиники

Во Клиниката за ТОАРЛИУЦ-КАРИЛ не се примаат нови пациенти поради нивна безбедност и се препраќаат во други клиники, откако беа поплавени магацините во вчерашното невреме. До Клиниката стигнало и официјално соопштение потпишано од министерот за здравство, Беким Сали. – Ве известуваме дека заради технички проблеми на единицата за интензивно лекување ЈЗУ УК ТОАРЛИУЦ КАРИЛ, сите пациенти кои бараат интензивна нега …

Continue Reading

Кирби: Следните денови Украина ќе доби нова помош од САД

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби денеска најави дека следните денови ќе има нова американска помош за Украина. – Водени од желбата да им обезбедиме на (Украинците) средства неопходни за победа на бојното поле, веќе ветивме повеќе од 13 милијарди долари воена помош за украинските сили. Ќе продолжиме со нашата поддршка и во следните денови ќе објавиме поголема помош, истакна Кирби. На Денот на независноста …

Continue Reading

Бајден ќе одржи „важен“ говор во Филаделфија

Американскиот претседател Џо Бајден утре во Филаделфија ќе да одржи „ефективен“ говор пред Холот на независноста, каде била усвоена Декларацијата за независност на САД во 1776 година. Во соопштението од Белата куќа се наведува дека обраќањето на Бајден ќе биде за „континуираната битка за душата на нашата нација“. Најавеното обраќање на Бајден е на само два месеци пред среднорочните избори. …

Continue Reading

Гроси: МААЕ сака да воспостави постојана канцеларија во нуклеарната централа Запорожје

Директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси изјави дека МААЕ ќе се обиде да формира постојана канцеларија во нуклеарната централа Запорожје, со цел да се избегне евентуална нуклеарна несреќа. – Мојата мисија е да спречам нуклеарна несреќа и да ја спасам најголемата нуклеарна централа во Европа. Вистинската работа започнува утре. Ќе се обидеме да формираме постојана канцеларија …

Continue Reading

Руиз потпиша петгодишен договор со ПСЖ

Шпанскиот фудбалски репрезентативец Фабиан Руиз ги напушти редовите на Наполи и потпиша петгодишен договор со францускиот шампион ПСЖ. Според шпанските медиуми, вредноста на трансферот изнесува 21,5 милиони евра. Руиз за четири сезони во дресот на италијанскиот прволигаш од Неапол одигра 166 натпревари и постигна 22 голови. Шпанскиот 26-годишен фудбалер е петто засилување на ПСЖ во летниот преоден рок по Витиња, …

Continue Reading

Митревски: Доколку опозицијата достави предлог за формирање Анкетна комисија прифаќаме дискусија во Собрание

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски изјави дека доколку опозицијата достави предлог за формирање Анкетна комисија што ќе го ревидира трошењето на народни пари за време на сите кризни состојби, СДСМ се подготвени да прифатат и да дискутираат во Собранието. – Да, ќе ја прифатиме, да разговараме во Собранието и за тоа што сега се случува во енергетскиот сектор, но …

Continue Reading

Женското ЕУРО 2022 најгледано во историјата

Европското фудбалско првенство 2022 за жени било најгледано издание досега со бројка од 365 милиони гледачи кои во живо ги следеле натпреварите, објави денеска УЕФА. Гледаноста на овој турнир, кој го освоија Англичанките со триумфот во финалето над Германија, е за двојно поголема во однос на изданието во 2017 (178 милиони милиони) и 214 отсто повисока отколку во 2013 година …

Continue Reading

МЖСПП ќе продолжи со проектите за подобрување на водната инфраструктура во државата

Владата на денешната седница го усвои Предлог-законот за задолжување кај Европската инвестициска банка (ЕИБ) за Проектот за подобрување на водната инфраструктура на општините во државата, во висина од 50 милиони евра. Оваа иницијатива на Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) во соработка со Министерство за финансии претставува еден вид на продолжение на првата фаза од проектот „Водоснабдување и …

Continue Reading