Останати спортови

Фјури има рок до 26 август писмено да потврди дека се пензионирал

– Претседателот на ВБЦ (Светскиот боксерски совет) Маурицио Сулејман соопшти дека асоцијацијата му дала на шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури 10 дена писмено да го потврди својот крај на кариерата. – Разговаравме со […]

СДСМ: Мицкоски е директно одговорен за поскапување на струјата за 100 отсто за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ - МИА
Власт

Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка, потврди дека референдумот е за негова лична внатрепартиска употреба

Христијан Мицкоски да не чека, може веднаш да си даде оставка и да ја напушти политиката, откако му пропаднаа сите обиди да ја закочи и да ја дестабилизира државата. Мицкоски, кој самиот се прогласи за […]

Кошарка

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ Скопје

– Македонскиот кошаркарски репрезентативец Војдан Стојановски потпиша нов двегодишен договор со МЗТ Скопје Аеродром. – Изминативе недели водевме жестока битка со повеќе реномирани европски екипи за услугите на Војдан Стојановски (34 год, 194 см) од која, […]

Свет

Голем пожар во Шпанија принуди евакуација на 1.500 жители

–  Голем пожар на североистокот на Шпанија излезе од контрола, поради што денеска се евакуирани осум населени места и 1.500 жители во провинцијата Сарагоса, соопштија пожарникарите. Официјалните лица објавија дека ситуацијата е критична во градот Анон […]

Свет

Американски пратеници пристигнаа на Тајван, 12 дена по посетата на Ненси Пелоси

– Делегација американски пратеници денеска пристигна во Тајван, 12 дена по посетата на претседателката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, која предизвика незадоволство на Кина. Петчлената делегација ја предводи демократскиот сенатор Ед Марки од Масачусетс и престојува […]

Спорт

Чави: Левандовски ќе почне да постигнува голови, само прашање на време е

– Тренерот на Барселона, Чави, ја оцени играта на Роберт Левандовски во неговиот деби натпревар во Примера. Каталонскиот клуб вчера одигра нерешено 0:0 со Рајо Ваљекано во натпреварот од 1. коло на шампионатот на Шпанија. Напаѓачот […]

Свет

Еден загинат и најмалку 20 повредени во експлозијата во трговски комплекс во Ереван

–   Eден човек загина, а најмалку 20 се повредени во експлозија во  трговскиот комплекс Сурмалу во Ереван, соопштија ерменските власти. „Според првичните податоци дошло до експлозија што предизвикала пожар“, соопшти Министерството за вонредни состојби. „Експлодира […]

Спорт

Де Хеа: Манчестер jунајтед го чинев три бода, лоша игра од моја страна

– Вината за убедливиот пораз на Манчестер јунајтед вчера против Брентфорд ја презема голманот Давид Де Хеа. Манчестер Јунајтед загуби од Брентфорд во 2. коло од Премиер лигата (0:4). – Ја преземам одговорноста. Го чинам мојот […]

Свет

Годинава над 20.000 мигранти го преминаа Ла Манш за да стигнат до Велика Британија 

–  Повеќе од 20.000 мигранти, кои доаѓаат од Франција, досега годинава го преминаа Ла Манш со мали чамци за да стигнат до Британија, јави ДПА, повикувајќи се на податоци од британската влада. Бројот на мигранти […]

Хроника

Безбедно лето без пожари – превентивна активност на Полициска станица Кочани

 – Полициски службеници од ОВР Кочани денеска, од 4:00 до 10:00 часот, спроведоа повеќе активности во рамки на „Безбедно лето 2022“. Како што информира МВР, при реализацијата на активностите на граѓаните им беа поделени летоци со едукативна содржина и им […]