Ковачевски: Работиме да нема зголемување на цената на струјата, во некои сегменти може да има намалување

Премиерот Димитар Ковачевски на вториот ден од годишната конференција „Година на нови можности“ нагласи оти Владата работи на тоа да нема зголемување на цената на електрична енергија, а во некои сегменти, како што најави, може да има и намалување. – Претпоставувам во наредниот период, и работиме на тоа да нема зголемување на цената на електричната енергија, а може во некои …

Continue Reading

Македонија на 85 место според индексот на корупција на ТИ

Северна Македонија e рангирана на 85 место меѓу 180 земји во светот според Индексот за перцепција на корупцијата за 2022 година на Транспаренси интернешенел. Во однос на лани земјава напредувалата за една позиција. Северна Македонија има 40 поени на скалата на која 0 означува најкрумпирана, а 100 најмалку корумпирана земја. Од државите во регионот, најдобро позиционирана е Словенија на 41 …

Continue Reading

Маричиќ: Преку институционална комуникација со Софија се прават обиди да се менаџираат провокациите и проблемите

Преку институционална комуникација се прават обиди да се менаџираат и провокациите и проблемите, кои што произлегуваат околу организацијата на 4 февруари, но и провокациите кои секојдневно доаѓаат од поединечни политичари од Бугарија, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, посочувајќи дека во комуникација се премиерите, шефовите на дипломатиите, а денеска има и средба меѓу министрите за внатрешни работи од …

Continue Reading

Џаин: Политичките реалности донесоа чувство на итност, но критериумите за членство во ЕУ мора да бидат исполнети

Цврсто сме посветени на пречекување на Западниот Балкан во европското семејство. Политичките реалности донесоа чувство на итност, но критериумите мора да бидат исполнети. Процесот и понатаму ќе остане ригорозен и затоа ќе мора посветеност, одлучност и национална согласност околу сеопфатната стратешка насока на земјата за членство во ЕУ, изјави амбасадорка на Шведска во земјава, Ами Ларсон Џаин. Пораката за проширувањето …

Continue Reading

Конфликтот меѓу Бугарија и Македонија оди во интерес на трети страни

Ескалацијата на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија оди во корист на трети страни кои не сакаат двете земји да бидат во добри односи. Со ваков став вчера излегоа шефот на македонската дипломатија Бујар Османи и бугарскиот европратеник Илхан Ќучук. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пак, побараа Владата да ги испита наводите дека странски агенции се вмешани во провокациите. Според министерот за …

Continue Reading

Таравари на „Твитер“ повика на смирување на политичките тензии меѓу Македонија и Бугарија

Претседателот на Алијанса за Албанците (АА), Арбен Таравари, во објава на „Твитер“ изразува загриженост од зголемените политички тензии во односите меѓу Северна Македонија и Бугарија, и ги повика институциите да се воздржат од изјави коишто водат кон дополнителни тензии. – Вознемирен од зголемувањето на политичките тензии меѓу Северна Македонија и Бугарија, ги повикувам нашите институции да се воздржат од изјави …

Continue Reading

Македонските одбојкари против Данска ќе стартуваат на ЕП во Скопје

Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ) ги објави термините за натпреварите во групната фаза на 34. Европско првенството за мажи кое од 28 август до 16 септември оваа година ќе се одржува во Скопје, Бари, Болоња и Варна. Во групата Ц во Скопје, македонските одбојкари ќе играат против Полска, Холандија, Чешка, Данска и Црна Гора. Премиерниот натпревар македонската репрезентација ќе го одигра …

Continue Reading