–>

Зошто кратењето на храна и лекови за жителите на Газа не е воено злосторство како во Украина, прашува министерот за надворешни работи на Јордан

Зошто-кратењето-на-храна-и-лекови-за-жителите-на-Газа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафеди истакна дека кратењето на храна и лекови за цивилите во Појасот Газа под израелската блокада не се смета за воено злосторство, како во Украина.

Јорданското Министерство за надворешни работи објави дека Сафеди го привлекол вниманието на пристапите во врска со судирите што започнаа меѓу Израел и палестинските групи на 7 октомври.

По израелско-палестинскиот конфликт, европските медиуми ги прашаа арапските владетели: „Дали го осудувате убивањето на невини цивили?“.

Сафеди рече дека тие го осудуваат и тоа отворено го кажаа на состанокот на министрите за надворешни работи на Арапската лига одржан во Каиро, главниот град на Египет, пред неколку дена.

Укажувајќи на нивниот двоен стандард кон војната во Украина и нападите на Израел врз Појасот Газа, Сафеди рече:

„Нашите луѓе прашуваат, зошто е воено злосторство кратењето на храната и лековите на Украинците а зошто не е воено злосторство кога жителите на Газа се негираат? Зошто е воено злосторство да се убиваат невини цивили во Украина а не во Газа?”

Тој посочи дека е потребно да се погледне кое е правото на самоодбрана според меѓународното право.

„Да зборуваме со едноставна логика, дали убиството на 4.000 Палестинци и уништувањето на 98.000 куќи се смета за самоодбрана“, праша тој.

Газа се соочува со тешка хуманитарна криза без струја, додека водата, храната, горивото и медицинските материјали се при крај, пренесуваат локалните медиуми.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK