Зеленски ги повлекува вооружените сили ако САД не ѝ ја обезбедат потребната воена помош на Украина

Зеленски-Русија-да-ја-плати-агресијата-врз-Украина-со-свој.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски денеска предупреди дека тешко притиснатите украински сили можеби ќе треба да се повлечат за да ги обезбедат своите линии на фронтот и да ја зачуваат муницијата доколку САД не ѝ ја обезбедат потребната воена помош на Украина.

Во интервју за „Вашингтон пост“, Зеленски рече дека доцнењето на Конгресот со одобрувањето на пакетот воена помош од 60 милијарди долари скапо ја чинеше Украина.

Како што објасни тој, украинската армија не успеала да ги планира идните операции, а конгресмените се расправале речиси шест месеци.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK