Зеленски до Шолц: Благодарни сме на Германија за системот „Патриот“, потребна ни е поголема воздушна одбрана

zelenski4.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски за време на посетата на Вашингтон имаше средба со германскиот канцелар Олаф Шолц, на која укажа на критичната важност од итната испорака на дополнителни системи за противвоздушна одбрана за Украина.

„Најавата за испорака на дополнителни системи Патриот е важна и ние сме благодарни на Германија и на нашите партнери за овој чекор. Во исто време, потребна ни е поголема помош за да се спротивставиме на руските воздушни напади. повеќе системи за противвоздушна одбрана и авиони Ф-16 “, рече Зеленски во соопштението за печатот од кабинетот на претседателот.

За време на средбата, лидерите го осудија рускиот напад врз детската болница Окматдит. Зеленски се заблагодари на Германија за нејзината подготвеност да прима пациенти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK