–>

Заканите за евакуација на болница се длабоко загрижувачки, вели шефот на СЗО

Заканите-за-евакуација-на-болница-се-длабоко-загрижувачки-вели-шефот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретходно денеска, палестинската Црвена полумесечина соопшти дека добила израелска наредба за евакуација на болницата Ал Кудс, тврдејќи дека тогаш ќе биде бомбардирана.

Сега генералниот директор на Светската здравствена организација ги нарече извештаите за „закани од евакуација“ во болницата Ал Кудс „длабоко загрижувачки“.

„Повторуваме – невозможно е да се евакуираат болниците полни со пациенти без да се загрозат нивните животи“, рече Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Според меѓународното хуманитарно право, здравствената заштита секогаш мора да биде заштитена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK