Захарова: Секоја агресија врз Крим ќе биде проследена со силна одмазда

Захарова-за-забраната-од-страна-на-Бугарија-Нарачана-е-од.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска ги предупреди Вашингтон, Лондон и Брисел дека сите агресивни дејствија против Крим и мостот на Крим се осудени на неуспех и ќе бидат одговорени со силна одмазда.

„Би сакала повторно да ги предупредам Вашингтон, Лондон и Брисел дека сите агресивни дејства против Крим не само што се осудени на неуспех, туку и ќе бидат одговорени со силна одмазда“, рече Захарова на прес-конференцијата, пренесе ТАСС.

Крим е полуостров со оспорен статус, тој е под де факто контрола на Русија и е поделен на два субјекта на Руската Федерација, Република Крим и град со федерален статус Севастопол, пренесува медиумот.

Украина го смета Крим за дел од својата територија и не ја признава неговата анексија кон Русија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK