За првпат во историјата жена на чело на канадската војска

cz.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДенеска, за прв пат во историјата, Канада назначи жена за началник на Генералштабот.

Џени Каринијан ќе го наследи генералот Вејн Ири, објави CBC News.

Каринијан, која е воен инженер, командувала со војници во Авганистан, Босна и Херцеговина, Ирак и Сирија во текот на 35-те години минати во армијата, а на 18 јули ќе ја преземе функцијата началник на одбранбениот штаб, пренесува Ројтерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK