„За Москва разочарување, олеснување во Киев“ по изборните резултати, изјави полскиот премиер

skynews-donald-tusk-european-council_4136799.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолскиот премиер Доналд Туск изјави дека резултатите од парламентарните избори во Франција ќе доведат до разочарување во Москва и „олеснување“ во Украина.

Марин Ле Пен, лидерката на екстремно десничарската партија Национален собир, претходно вети дека нејзината партија нема да дозволи Украина да користи француско оружје со долг дострел за да ја нападне Русија доколку дојде на власт.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK