–>

Вториот командант на Хезболах се заканува со поширока војна

Вториот-командант-на-Хезболах-се-заканува-со-поширока-војна.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВториот командант на либанскиот Хезболах навести дека милицијата би можела да биде вовлечена во поинтензивен конфликт со Израел доколку не ги прекине нападите врз Газа. Во ексклузивното интервју за Ен-би-си Њуз, Наим Касем рече дека групата ја доведува во прашање глобалната поддршка за воената акција на Израел во Газа.

„Како Америка и остатокот од светот имаат право да застанат покрај Израел кој убива цивили и деца и уништува домови, додека ние немаме право да ги поддржуваме нашите луѓе и најблиските во Палестина и во регионот“, рече тој.

На прашањето дали акцијата на Хезболах ризикува да ги доведе Либан и поширокиот регион во војна со Израел, Касем додаде: „Хезболах е во позиција на отпор и реакција. Оној кој ја шири агресијата е Израел, но и Америка и Европа кои ги поддржуваат акциите на Израел. Она што шири агресија е убивањето на цивили и деца. Не е возможно да се гледаат овие тешки, болни и опасни сцени и да не се мешаме затоа што тоа што тие го прават во Палестина подоцна ќе го прават и во Либан и во регионот“.

Коментарите на Касем доаѓаат само неколку дена откако лидерот на Хезболах Хасан Насрала изјави дека сите опции на либанскиот фронт се отворени и дека групата е „подготвена за сите можности“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK