Во судирите во Судан досега загинаа 850 цивили, а 3.394 се повредени

sudan_2423424234
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

 – Бројот на цивили кои загинаа во судирите меѓу суданската армија и Силите за брза поддршка достигна 850, соопшти Централниот комитет на суданските лекари.

„Вкупно 850 цивили се убиени во земјата од почетокот на конфликтот“, се вели во соопштението објавено од Ал Џезира.

Во соопштението се наведува дека се повредени 3.394 цивили и се посочува дека бројот на настрадани може да биде многу поголем, бидејќи лекарите немале пристап до многу болници, особено тие надвор од главниот град Картум.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK