Во регионот Суми, високонапонски објект на Укренерга оштетен во руски напад

ukraina.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВисоконапонскиот објект на Националната енергетска компанија „Укренерго“ е оштетен во рускиот напад со беспилотни летала и ракети врз регионот Суми во Украина.

„Меѓу оштетената цивилна инфраструктура е и високонапонскиот објект „Укренерга“. Екипите за поправка на „Укренерга“ работат на постепено враќање на снабдувањето со енергија на потрошувачите“, изјавил операторот, а пренесува „Укринформ“.

Во соопштението се додава дека руските напади врз енергетските капацитети во регионот Харков не престануваат и дека во неделата од безбедносни причини била исклучена опремата на локалната регионална енергетска компанија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK