Во Колумбија запленети 1,7 тони кокаин: дрогата вредна 50 милиони долари била скриена во контејнери со авокадо

droga-ficer-830x0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВластите во Колумбија заплениле пратка од 1,7 тони кокаин која била скриена во контејнери со авокадо.

Дрогата била откриена при рутинска проверка на пристаништето Санта Марта.

Дрогата, чија улична вредност во САД е околу 50,8 милиони долари, била наменета за Сетубал, пристаниште кое се наоѓа јужно од португалската престолнина Лисабон.

Портпаролот на полицијата изјави дека дрогата најверојатно му припаѓа на кланот „Глуф“, еден од најмоќните нарко картели во земјата.

Нејзиниот поранешен водач, беше уапсен во октомври 2021 година и екстрадиран во САД во мај 2022 година.

Во јануари 2023 година, тој се изјасни за виновен пред судијата на федералниот суд во Њујорк за шверц на 110 тони кокаин и беше казнет со 216 милиони долари. Тој во август минатата година беше осуден на 45 години затвор.

Полицијата во Колумбија соопшти дека од почетокот на годината запленила 80 тони кокаин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK