–>

Во Ирак егзекутирани тројца членови на ИСИЛ

irak-napad.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Ирак обеси три лица осудени за вмешаност во експлозија на автомобил-бомба во Багдад во 2016 година, во која загинаа повеќе од 300 луѓе, а стотици беа повредени. Тоа беше најсмртоносниот поединечен бомбашки напад во Ирак од инвазијата предводена од САД во 2003 година.

Одговорноста за нападот ја презеде Исламската држава (ИСИЛ). Кабинетот на премиерот Мохамед Шија ал-Судани не ги наведе имињата на егзекутираните или не кажа кога им беше изречена казната. Се вели дека егзекуциите се случиле во недела и понеделник. Владиниот извор потврди за новинската агенција АФП дека меѓу убиените е и Газван ал Завбаи, за кој се верува дека е мозокот на нападот на ИСИЛ.

На 3 јули 2016 година, возило преполно со експлозив беше разнесено до преполниот трговски центар во Карада, претежно шиитско муслиманско подрачје во ирачкиот главен град. Луѓето уживаа во ноќно излегување откако го прекинаа дневниот пост за светиот исламски месец рамазан, пишува Би-би-си.

Многу од жртвите загинаа во пожарот што ја зафати зградата по експлозијата на бомбата. Министерот за внатрешни работи Мохамед Габан поднесе оставка по експлозијата. Тогашниот премиер Мустафа ал-Кадими го обвини Завбаи дека е „главниот виновник“ зад тој напад и „многу други“.

ИСИЛ, сунитска муслиманска група, некогаш контролираше 88.000 квадратни километри територија што се протега од источен Ирак до западна Сирија и ја наметна својата брутална власт врз речиси осум милиони луѓе. И покрај поразот на групата во бојното поле во Ирак во 2017 година и во Сирија две години подоцна, се проценува дека илјадници милитанти остануваат активни во двете земји.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK