–>

Во Газа бомбардиран магацин за хуманитарна помош на палестинската Црвена полумесечина

Во-Газа-бомбардиран-магацин-за-хуманитарна-помош-на-палестинската-Црвена.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурската Црвена полумесечина соопшти дека магацинот за хуманитарна помош на палестинската Црвена полумесечина во Газа станал неупотреблив поради силните бомбардирања, јавува „Anadolu“.

Во соопштението од турската Црвена полумесечина се наведува дека добиле информации и снимки кои покажуваат дека магацинот за хуманитарна помош на палестинската Црвена полумесечина е тешко оштетен и станал неупотреблив.

Магацинот претходно беше изграден со поддршка на турската Црвена полумесечина.

„Станува збор за магацинот на палестинската Црвена полумесечина, со која соработуваме во активностите за хуманитарна помош. Ние немаме сопствен магацин на Црвената полумесечина на Турција во Газа“, се наведува во соопштението.

„Силно го осудуваме секој напад врз работниците и објектите на хуманитарната помош, вклучително и вработените во палестинската Црвена полумесечина и волонтерите кои очајнички работат на обезбедување хуманитарни потреби во многу тешки услови“, се додава.

Турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) се огласи поради тврдењата дека наводната зграда во Газа што ја користи АФАД е тешко оштетена.

Израелската војска ги прошири воздушните и копнените напади врз Појасот Газа, кој е под воздушни напади по ненадејната офанзива на палестинската група Хамас на 7 октомври. Повеќе од 1.538 Израелци се убиени во нападите на Хамас.

Министерството за здравство во Газа во понеделникот објави дека 8.306 Палестинци загинале во израелското бомбардирање во Појасот Газа. Меѓу загинатите има 3.457 деца и 2.136 жени, додека повеќе од 21.048 луѓе се повредени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK