–>

(Видео) Зеленски дојде во Белата куќа, има средба со Бајден

Видео-Зеленски-дојде-во-Белата-куќа-има-средба-со-Бајден.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски дојде во Белата куќа, каде што беше пречекан од американскиот колега Џо Бајден, пренесува Скај Њуз. Украинскиот лидер е подготвен за понатамошни разговори по напорниот ден на клучни состаноци.

Зеленски претходно ги посети Пентагон и Капитол Хил на средби со високи воени претставници и сенатори.

Американскиот претседател и првата дама Џил ги пречекаа претседателот Зеленски и неговата сопруга Олена. Претседателите потоа се ракуваа и им позираа на фотографите.

При влегувањето во Белата куќа, Зеленски рече дека неговата посета е „многу важна“. Се очекува Бајден наскоро да го претстави најновиот воен пакет што неговата земја ќе ја испорача на Украина – кој се очекува да вклучува повеќе системи за воздушна одбрана, но го исклучува ATACMS.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK