(Видео) Воз излета од шини во Русија, најмалку 70 повредени лица

vbxbb.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 70 лица се повредени кога девет вагони на патнички воз излетале од шините во Република Коми на северот на Русија.

Руските медиуми јавија дека според последните информации нема жртви во оваа тешка железничка несреќа.

Патничкиот воз со број 511 сообраќал меѓу Воркут, град на северот на Русија и Новоросијск на брегот на Црното Море. Несреќата се случила недалеку од градот Инта, соопштија претставници на Руската железница.

– Итните служби се на лице место. Преземени се сите неопходни мерки за помош на повредените. Сообраќајот на пругата е во прекин – соопштија надлежните.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK