(Видео) Ураган во Тексас остави 2 милиони домови без струја

bura.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТропската бура Берил, со силни ветришта и дожд, денеска го опустоши Тексас и се упати кон внатрешноста, затворајќи ги нафтените пристаништа и откажувајќи стотици летови, оставајќи повеќе од два милиони домови и деловни објекти без струја.

Берил, најраниот ураган од 5-та категорија во сезоната, ослабе откако го опустоши крајбрежниот град Матагорда во Тексас и се упати кон Хјустон, соопшти Националниот центар за урагани на САД (NHC).

Невремето, кое се очекуваше брзо да ослабне додека се движеше во внатрешноста на земјата, имаше разорно влијание врз Јамајка, Гренада и Сент Винсент и Гренадини минатата недела, при што загинаа 11 луѓе и урнаа згради и далноводи.

Во Тексас, шерифот на округот Харис, Ед Гонзалес, на социјалната мрежа „Икс“ објави дека се верува оти едно лице починало откако дрво паднало врз неговиот дом.

Енергетската индустрија на оваа сојузна држава, најголемиот производител на американска нафта и природен гас, се подготви за последиците од бурата Берил, која ги забави рафинериските активности и предизвика евакуација на некои производствени локации.

„Бура опасна по живот и обилни врнежи моментално зафаќаат делови од Тексас. Деструктивни ветрови дуваат долж брегот и се движат во внатрешноста на земјата“, соопшти NHC уште пред Берил да ја загуби силата.

По предупредувањата дека може да следи смртоносна бура, жителите побрзаа да ги обезбедат прозорците и да складираат гориво и други основни залихи. Пред зори, силни налети на ветер и силен дожд ги погодија Галвстон, Сарџент, езерото Џексон и Фрипорт, покажаа телевизиските снимки.

До доцна утрото, бројни соборени дрвја ги блокираа патиштата во Хјустон, додека најлошото невреме заврши.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK