(Видео) Судир на два воза на метрото во Њујорк, полесно повредени 24 лица

Видео-Судир-на-два-воза-на-метрото-во-Њујорк-полесно.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 24 лица се полесно повредени вчера во Њујорк кога се судрија два воза на метрото и еден од возовите излета од шините, соопштија спасувачките служби околу една од најпрометните области на Менхетен.

Затворени се три линии од разгранетата мрежа на една од најстарите подземни пруги во светот. Северозападниот дел на главниот остров на мегаполисот, областа Апер Вест Сајд на Менхетен, беше целосно опколен од пожарникари, полиција и возила на брзата помош.

Никој не е сериозно повреден во судирот.

Њујоршкото метро е екстремно дотраено, но несреќите и инцидентите се многу ретки, а бројот на патници почна повторно да се зголемува откако беше намален поради пандемијата и порастот на криминалот помеѓу 2020 и 2022 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK