(Видео) Судар меѓу автобус и воз во Словачка: има загинати и повредени, локомотивата се запалила по несреќата

Закани-со-експлозив-во-училиште-во-Словачка-полицијата-на-терен.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку четири лица загинаа денеска, а пет се повредени во судир на автобус и воз на железнички премин кај градот Нова Замка, во реонот на Нитра, соопшти Оперативниот центар за итна медицинска помош.

На местото на несреќата биле испратени пет возила на брза помош и два хеликоптери, јави „ТАСР“.

Според портпаролот на сопственикот на железничката инфраструктура ЖСР Владимир Бахилов, несреќата се случила нешто по 17:00 часот на железнички премин опремен со бариери и светлосна сигнализација.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK