(Видео) Смртоносниот Ghostrider го носи најголемиот американски топ на небото

Screenshot-2024-07-10-093803.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДодека американските воздухопловни сили AC-130J летаат над станбените блокови во Јужна Кореја, неговите моќни камери речиси можат да гледаат низ прозорците на највисоките спратови. Службениците на ова летало со четири мотори, наречено Ghostrider, можат да идентификуваат објекти оддалечени до 15 километри – потенцијални цели за најголемиот топ некогаш поставен на авион со фиксни крила.

Си-ен-ен доби ексклузивен преглед на внатрешноста на авионот, доделен на Командата за специјални операции на американските воздухопловни сили, на почетокот на јуни, откако тој полета од својата домашна база во Хурлбурт Филд во Флорида за заеднички вежби во Јужна Кореја.

Во вежба со гаѓање, хаубица од 105 милиметри истрела гранати од 20 килограми на полигон источно од Сеул, а силата на секој истрел ја турна опашката на авионот тежок 80 тони два метри надесно.

Околу осум секунди по пукањето, гранатите погодија мети 10.000 стапки подолу, додека контролорите ги гледаа резултатите од нивната работа на големите екрани во средината на авионот.

„Се проценува дека се уништени два тенкови“, потврдува глас преку радијата на екипажот AC-130.

Пилотот-капетан Џон Икенбери вели дека присуството на AC-130 на вежбите во Јужна Кореја е дизајнирано да испрати едноставна порака до воинствените северни соседи и нивниот лидер Ким Џонг-ун – одвраќање.

„Тоа покажува дека сме подготвени“, рече Икенбери. Тензиите се зголемуваат на Корејскиот полуостров во последните месеци.

Северот испрати балони полни со ѓубре во областите во близина на Сеул и тестираше проектили, а јужнокорејските трупи испукаа предупредувачки истрели кога севернокорејските војници ја преминаа демаркационата линија во средината на демилитаризираната зона.

Само оваа недела, Северна Кореја ги критикуваше вежбите на југот што се одржаа на крајот на јуни и почетокот на јули како „непростлива и експлицитна провокација“. Во исто време, Вашингтон одржува стабилно снабдување со опрема за Јужна Кореја за копнени, воздушни и поморски вежби што ќе кулминираат со една од најголемите годишни вежби на крајот на летото.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK