–>

(Видео) Силен земјотрес од 6,6 степени го погоди Чиле

Видео-Силен-земјотрес-од-66-степени-го-погоди-Чиле.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗемјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди централниот дел на Чиле, со епицентар во близина на пристанишниот град Хуаско.

Спутник мундо објави дека локалните власти не издале предупредување за цунами по земјотресот.

– Земјотрес со јачина од 6,6 степени е регистриран југозападно од Хуаско (централно-северниот дел на Чиле), на длабочина од 38 километри – соопшти Националниот сеизмолошки центар на Универзитетот во Чиле.

Кинеската агенција Ксинхуа го извести Германскиот истражувачки центар за геонауки (ГФЗ) дека овој земјотрес бил со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK