(Видео) Се’ уште се трага по тројцата млади луѓе во Италија кои ги однесе реката додека стоеа прегрнати, најдена чантата на една од девојките

reka-mladi.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИ втората ноќ од потрагата заврши без резултати во Премариакo, Италија, каде реката Натисон во петокот однесе тројца млади луѓе: Патриша (20), Бјанка (23) и Кристијан (25). Потрагата на пожарникарите и Цивилната заштита продолжува, со прелети на хеликоптери кои почнаа во зори.

На местото на исчезнувањето се и родителите на тројца млади, како и психолог. Едно од исчезнатите лица е 20-годишната Патриша Кормос, која живее во Кампоформидо. Пред да замине на брегот на Натизоне, тоа утро таа полагаше на Академијата за ликовни уметности Тиеполо во Удине, каде што е втора година. Останатите две се нејзините пријатели – Бјанка Дорош, која пред неколку дена пристигнала од Романија да ги посети нејзините родители кои живеат во Удине и нејзиното момче Кристијан Касијан Молнар, исто така од романска националност и жител на Австрија.

Во саботата наутро била пронајдена чантата на Патриша, а во неа имало мобилен телефон – сè уште вклучен, со кој успеала да повика помош – кој спасувачите го лоцирале претходниот ден.

Чантата била на брегот покрај реката, на неколку стотини метри низводно од мостот и можеби плутала поради нивото на водата.

Хеликоптерите се повторно во воздух, откако синоќа продолжи потрагата, со персонал на земја и беспилотни летала.

Се пребарува не само областа на Римскиот мост, последното место каде се видени, туку и низводно, сè до устието на реката Тора. Сепак, водата останува матна, што им ја отежнува работата на спасувачите. Родителите на тројцата исчезнати млади се гушкаат и се поддржуваат, пристигнале на местото каде првпат бил лоциран сигналот на мобилниот телефон на Патриша, кога таа се јавила на 911.

Тројцата млади луѓе сфатиле дека местото каде што се наоѓаат, наеднаш станал остров. За неколку минути, водата се подигнала и ги однела.

Дека биле во неволја прв сфатил случаен минувач кој слушнал врисоци од Римскиот мост во Премариако, на помалку од 15 километри од Удине и го вклучил алармот. Тоа беше почеток на потресна секвенца: повик до противпожарната бригада, смирување на младите луѓе кои се обидуваа да се спротивстават на силата на водата и група луѓе кои снимаа со мобилни телефони.

Тројцата пријатели биле во очајна прегратка за да се спротивстават на силата на водата, а во меѓувреме пожарникарите се обидувале да ги спасат: испружиле скала преку реката Натисон и фрлале јажиња.

Прегрнаните пријатели се обиделе да ги зграпчат, но не успеале. Потоа ги однела струјата и оттогаш им се губи секоја трага.

„Секогаш постои надеж дека ќе ги најдеме живи, но познавајќи ја реката, колку повеќе минува времето, толку е потешко да ги најдеме“, изјави Антонио Микелути, раководител на јавните работи во Премариако.

Тој додаде дека му е нејасно зошто младите луѓе биле таму знаејќи какви се условите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK