–>

(Видео) Се појави видео на кое лидерот на Хамас го гледа нападот врз Израел и се клања

Видео-Се-појави-видео-на-кое-лидерот-на-Хамас-го.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНабргу по почетокот на нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, почна да кружи видео на водачот на терористичката група Исмаил Ханија во неговата канцеларија во катарската престолнина Доха. Ханија го следеше крвавиот напад на Ал Џезира и се молеше со група други претставници на Хамас.

Да потсетиме, во нападот на Хамас пред две недели беа убиени најмалку 1.300 Израелци, од кои 1.000 цивили. Хамас, според израелските власти, се уште држи како заложници 212 лица.

На денот на нападот Ханија рече дека борбата против Израел се преселила во срцето на „ционистичкиот ентитет“.

„Борбата се пресели во срцето на ционистичкиот ентитет“, рече тој во својот говор.

Тој им порача на пријателските арапски земји дека Израел не може да им обезбеди заштита. Во својот говор на телевизијата Ал Акса на Хамас, тој исто така рече дека вооружените палестински групи се обидуваат да ги шират борбите од Газа до Западниот Брег и Ерусалим. „Ние сме на прагот на голема победа“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK