(Видео) Се чини дека паѓа важен украински град, влегуваат Русите, објавени снимки

ukraina-vojnici.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСе чини дека руските сили напредуваат кон нивната долгогодишна цел да го заземат стратешкиот украински град Часив Јар, според вчерашните извештаи од двете завојувани страни.

Часив Јар се наоѓа на рид на околу 20 километри западно од Бахмут, град кој беше заземен од руските сили пред една година. Двете страни го гледаат како потенцијална почетна точка за рускиот напредок кон клучните градови Краматорск и Словјанск.

„Украинска правда“ цитира воен извор и блогер дека руските сили започнале со окупација на делот од градот покрај каналот.

Руските јуришни трупи продолжуваат да ја расчистуваат областа на каналот, објави руската 98-ма падобранска дивизија на Телеграм.

Видеото објавено од двете страни покажува како војници се пробиваат низ речиси уништените области на урбаниот центар и ги проверуваат зградите.

Претседателот Володимир Зеленски не го спомна Часив Јар во своето ноќно видео обраќање, но рече дека најтешкиот сектор за одбрана е областа околу градот Покровско на југозапад.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK