(Видео) Руски борбен авион се урна кај Севастопол

avion-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот борбен авион Су-27 денеска се урна во морето во близина на кримското пристаниште Севастопол, а веста ја потврди и регионалниот гувернер Михаил Развозаев.

„Пилотот безбедно се катапултирал, а спасувачите на севастополската спасувачка служба го подигнале на оддалеченост од двесте метри од брегот. Цивилните објекти не се оштетени“, објави Развозаев на својот официјален канал.

Се уште нема потврда како и зошто дошло до овој инцидент.

Медиумите првично објавија дека се урнал авионот Су-35, но се потврди дека се работи за моделот Су-27. Како што може да се види на снимката од несреќата, авионот се вртел во пламен на небото додека не паднал директно во Црното Море.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK