–>

(Видео) Пожар во зграда однесе над 50 животи во Јоханесбург: има голем број на повредени

pozar-vatrogasci-3-830x0-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Најмалку 52 лица загинаа, а повеќе од 40 се повредени откако рано утринава избувна пожар во петкатница во центарот на Јоханесбург.

Како што јави јужноафриканската државна телевизија „SABC“, службите за итни случаи реагирале, а пожарникарите работат на гаснење на пожарот.

Портпаролот на градската служба за итни случаи соопшти дека на лице место е укажана помош на неколку лица, а некои се пренесени во здравствените установи.

Службите за итни случаи реагираа и пожарникарите ги евакуираа сите луѓе од зградата додека го гаснеа пожарот, објави „SABC“.

Причината за пожарот е непозната, според „SABC“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK