(Видео) Подвижен мост во Њујорк се заглави поради високите температури

e8728948-93b1-4393-bd31-8179ad0ec3ca.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМостот што го поврзува њујоршкиот Бронкс со Менхетен вчера остана заглавен на отворена позиција поради високите температури.

Имено, температурата на воздухот била 35 степени Целзиусови, па металот се проширил, а мостот не можел да се помести од отворената положба.

Итната помош излегла на терен и ја полиле конструкцијата со вода за да го вратат металот во првобитната положба, а поради околностите се до вечерните часови имало голема гужва.

Инаку, ова е втор топлотен бран во Њујорк ова лето, а се очекува влажноста да го зголеми чувството на топлина денеска.

Синоптичарите велат дека екстремните температури и влажност најверојатно ќе продолжат уште неколку дена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK