(Видео) Откриено зошто бродот удрил во мостот во Балтимор

брод.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо американскиот град Балтимор, во сојузната држава Мериленд, големиот мост Френсис Скот Ки денеска се урна во реката откако во него удрил теренски брод, кој потоа се запалил. На мостот имало неколку возила, кои по уривањето на мостот завршиле во реката.

Како што пренесува Ројтерс, едно лице наводно починало во болница по уривањето на мостот.

Ројтерс ги пренесува зборовите на министерот за транспорт на Мериленд.

Инаку, претходно медиумите неофицијално објавија дека се трага по најмалку 20 лица, а на бродот имало осум лица, од кои двајца се спасени, а еден од нив е пренесен во болница во тешка состојба.

„Деталите брзо се собираат, но прелиминарната истрага укажува дека се работи за случаен инцидент“, изјави гувернерот на Мериленд, Вес Мур и додаде дека нема информации што би сугерирале дека се работи за тероризам, пренесуваат тамошните медиуми.

Истиот брод што удри во мостот исто така беше вклучен во судир додека го напушташе пристаништето Антверпен, Белгија во 2016 година.

Контејнерскиот Брод Дали „загуби погон“ додека го напушташе пристаништето, а екипажот на бродот ги предупреди претставниците на Мериленд за можна несреќа, објави ABC News, повикувајќи се на некласифициран извештај на американското разузнавање.

„Екипажот на Дали го известил Одделот за транспорт во Мериленд дека изгубиле контрола над бродот и дека е можен судир со мостот“, ја цитираше АБЦ американската Агенција за сајбер безбедност и инфраструктура.

Професорката Барбара Роси рече дека потпорната конструкција на која удри бродот изгледа е направена од армиран бетон.

„Два бетонски столбови во форма на А над водата поврзани со хоризонтална греда формираат еден дел од подградбата, над водата“, рече таа.

„Силата на ударот мора да била огромна за да предизвика колапс на овие масивни бетонски конструкции. Оваа голема структура остана без една од нејзините клучни потпори“, рече таа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK