(Видео) Ние сме во состојба на борбена готовност, Западот ризикува глобален конфликт: Путин од Црвениот плоштад по повод Денот на победата

Screenshot-2024-05-09-103727.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Во денешниот говор од Црвениот плоштад, рускиот претседател Владимир Путин го обвини Западот дека ризикува глобален конфликт и рече дека никој нема да смее да се заканува на најголемата нуклеарна сила во светот додека Русија ја одбележува победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија во Втората светска војна.https://videon.img.ria.ru/Out/Flv/direct/2024_05_09_recording_324lvfcf.z0w.mp4

Додека руските трупи напредуваат против украинските сили поддржани од Западот, Путин ги обвини „арогантните“ западни елити дека заборавиле на одлучувачката улога на Советскиот Сојуз во поразот на нацистичка Германија и поттикнувањето на конфликти ширум светот, пишува Гардијан.

„Знаеме до што водат таквите амбиции. Русија ќе направи се за да спречи глобален конфликт“, рече Путин.

„Но, во исто време нема да дозволиме никој да ни се заканува. Нашите стратешки сили се секогаш во состојба на борбена готовност“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK