(Видео) Кина: Повеќе од 100 луѓе загинаа во разорен земјотрес, спасувачите во неволја поради ниските температури

Видео-Кина-Повеќе-од-100-луѓе-загинаа-во-разорен-земјотрес.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДодека се борат со рекордно ниските температури, Кина во текот на ноќта беше погодена од силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, при што загинаа повеќе од 118 луѓе.

Најмалку 118 луѓе загинаа, а околу 400 се повредени во земјотрес во северозападните кинески провинции Гансу и Чингхаи, јавија државните медиуми.

Пожарникарите, војниците и полицијата трагаат по преживеани бидејќи температурите достигнаа -14 степени Целзиусови, иако властите предупредија дека може да има нови последователни потреси.

Можноста за нови земјотреси заедно со екстремно ниските температури многу ја отежнуваат работата на спасувачките екипи.

Властите на Гансу објавија повици на социјалните мрежи за повеќе работници за итни случаи.

„Повеќе од 300 луѓе се итно потребни за потрага и спасување при уривање на зградите“, се вели во соопштението.

Силен плиток земјотрес се случи во понеделникот нешто пред полноќ, поради што жителите избегаа надвор на температури под нулата. Беше објавено дека биле оштетени илјадници куќи, а државните медиуми наведуваат дека јавната инфраструктура е оштетена „во различен степен“.

Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, на околу 100 километри југозападно од главниот град на провинцијата Гансу, Ланжу. За потсетување, поголемиот дел од Кина е среде студен бран што го погоди минатата недела, а подрачјето на висока надморска височина каде што го погоди земјотресот објави температури од -14 степени Целзиусови во вторник наутро.

Потресите продолжија во раните утрински часови во вторник, со неколку потреси со јачина од 3,0 до 4,5 степени. Во вторникот, друг земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди провинцијата Ксинџијанг, исто така на северозапад.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK