–>

(Видео) Ивица Тодориќ за најскапото вештачење во историјата на Хрватска: „Ова е моја победа над победите! Сè им се урна како кула од карти“

Видео-Ивица-Тодориќ-за-најскапото-вештачење-во-историјата-на-Хрватска.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНе успеа клучното вештачење во случајот Агрокор. Високиот кривичен суд ја потврди одлуката на Жупанискиот суд во Загреб дека вештачењето на Исмет Камал за полската КПМГ, кое било платено дури 1,3 милиони евра, било незаконско, пренесува порталот 24 сата.хр.

Во оваа прилика, хрватскиот бизнисмен Ивица Тодориќ ги покани медиумите да дојдат пред кулата Цибона, каде што даде изјава за одлуката на Вишиот кривичен суд на Република Хрватска за случајот Агрокор, пишува 24сата.хр.

„Да не повторувам некои работи, со вас се дружам долги години. Знаете што кажав, ги знаете моите докази, се што презентирав и за жал сето тоа испадна вистина. За жал, не за мене, туку за оние кои го започнаа овој политички, криминален процес. Денеска се урива како кула од карти, но се чини дека никој не бил свесен колкава е штетата“, изјави Тодориќ.

„За мене е неверојатно дека земја со големи можности, странски правници, не сфатила во каква авантура се впушта и каква штета прави. Од првиот момент реков дека ќе победам во секој момент. Не го велам за џабе, не сум несериозна личност. Јас не сум адвокат, но разговараме со многу адвокати, странски, кои се изненадени…“, додаде тој.

„Не сум несериозен и не сум адвокат, разговарав со десетици светски правни агенции. Тие не веруваат дека имам нешто толку добро. Пленковиќ точно знаеше што имам. Што знае тој, а знае и државата, на човек му се поматува главата кои се тоа суми. Се плашам што ќе се случи после се. По толку години ова е толкава срамота, што не може да биде поголема. Окружниот обвинител потпишува договор со некој кој не е вештак“, објаснува Тодориќ.

Тој откри и што би се случило доколку ДОРХ одлучи да продолжи без стручно мислење.

„Треба да поднесат ново обвинение без вештачење. Ме обвинија дека ја оштетив мојата компанија. Не се плашам да го продолжам процесот, се е мртво. Пленковиќ не го интересира вистината, туку политичката моќ. Сепак, тој не може да победи на следните избори, а тешко дека ќе ги види. Ова е моја победа над победите“, рече тој.

„Што и да започнат, тоа се следните шест години. Ако сакаа добро за државата, ќе се извинат и ќе си дадат оставки. Тоа е единствениот начин Хрватска да почне да се менува“, заклучи Тодориќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK