–>

(Видео) Голем протест за Палестина во Лондон, властите предупредија дека поддржувачи на Хамас ќе бидат уапсени

Видео-Голем-протест-за-Палестина-во-Лондон-властите-предупредија-дека.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИлјадници демонстранти се приклучија на пропалестинскиот митинг во центарот на Лондон денеска среде војната меѓу Израел и Хамас. Маршот започна околу 13 часот, а пропалестинските активисти претходно денеска го обоија седиштето на Би-би-си во црвено.

Активистичката група Палестинска акција ја презеде одговорноста за вандализмот на зградата рано утринава, обвинувајќи ја телевизијата дека има „палестинска крв на рацете“. Поддржувачите на демонстрациите запалија црвени, зелени и црни факели и извикуваа „Слободна, слободна Палестина“ и „Од река до море, Палестина ќе биде слободна“. Палестинска акција известува дека тензиите накратко зовреле меѓу демонстрантите и граѓаните на улицата Риџент.

Маршот го организира Кампањата за солидарност на Палестина заедно со голем број други групи, меѓу кои: Пријатели на Ал Акса, Коалиција „Стоп за војната“, Муслиманско здружение на Британија, Палестински форум во Британија и Кампања за нуклеарно разоружување.

Лондонската полиција распореди повеќе од 1.000 полицајци за да го обезбеди маршот и предупреди дека секој што ќе покаже поддршка за Хамас или ќе отстапи од рутата може да биде уапсен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK