–>

(Видео) Еруптираше вулканот Етна

Видео-Еруптираше-вулканот-Етна.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВулканот Етна синоќа еруптираше и исфрли пепел и лава над италијанскиот остров Сицилија.

Снимките покажуваат големи облаци од пареа, пепел и лава кои избиваат од кратерот на најактивниот вулкан во Европа.

Аеродромот во блиската Катанија останува отворен и покрај вулканската активност, иако вулканските ерупции често го затвораат блискиот воздушен простор.

Вулканот Етна има богата историја која датира од 1500 година п.н.е.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK