–>

(Видео) Дваесет камиони со хуманитарна помош влегоа во Газа

Видео-Дваесет-камиони-со-хуманитарна-помош-влегоа-во-Газа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПрвите камиони со хуманитарна помош за Појасот Газа поминаа низ единствениот граничен премин меѓу Египет и палестинската енклава, според снимките на египетската телевизија.

Дваесет камиони со медицински материјали треба да влезат во Појасот Газа, јавува египетскиот ТВ канал Ал Кахера. Ова се први испораки преку граничниот премин Рафа откако пред две недели избувна војната меѓу Израел и Хамас, исламистичката група која владее со Појасот Газа.

Германскиот канцелар Олаф Шолц го поздрави почетокот на испораката на помошта. „Точно и важно е првата хуманитарна помош сега да стигне до жителите на Газа. Ним им треба вода, храна и лекови – нема да ги оставиме сами“, напиша тој на социјалните мрежи. „Федералната влада продолжува да ги користи сите канали за да ги ублажи страдањата во овој конфликт.

Шефот на британската дипломатија Џејмс Клеверли го поздрави фактот што започна испораката на помош за Појасот Газа, но рече дека денешниот конвој не смее да биде единствениот. „Камиони кои носат помош за спасување на животи почнуваат да го преминуваат Рафах во Газа. Оваа помош е спас за оние кои страдаат. Но, тоа не може да биде еднократно“, напиша Клеверли на мрежата X.

Израел воведе „тотална опсада“ на палестинската територија по терористичкиот напад на милитантите на Хамас на 7 октомври, отсекувајќи го густо населениот крајбрежен појас на Медитеранот од храна, гориво, лекови, вода и други основни резерви, што доведе до страв од хуманитарен катастрофа.

Долга колона камиони со хуманитарна помош стои на преминот Рафа веќе со денови.

Два камиони со лекови и медицински тим планирале да ја поминат границата во текот на ноќта, изјави извор од египетските безбедносни сили за ДПА. Нивниот влез, сепак, беше запрен со израелско бомбардирање рано во саботата, додаде изворот, кој сакаше да остане анонимен.

Израел континуирано бомбардираше цели на Хамас со воздушни напади и мобилизираше стотици илјади воени резервисти пред очекуваната копнена офанзива во Појасот Газа.

САД и агенциите на ОН, меѓу другите, очекуваа Рафа да се отвори за помош во среда. Египетските и американските власти ја наведоа потребата од поправка на патот како една од причините за доцнењето.

Шефот на ОН, Антонио Гутереш, кој го посети преминот во петокот, ги нарече хуманитарните конвои „спас“ за цивилите кои страдаат во Газа.

Палестинските милитанти продолжуваат да истрелуваат ракети од Газа кон Израел. Предупредувачките сирени се огласија во израелскиот пристанишен град Ашдод, северно од Газа, во саботата наутро, соопшти израелската војска.

Засега нема информации за штети или жртви.

Градовите и заедниците кои се најблиску до границата беа главно евакуирани за да се заштити цивилното население. Крајбрежниот град Ашкелон, исто така, доби неколку предупредувања за ракети во петокот вечерта.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK