–>

(Видео) Драма во Париз: Музејот Лувр итно евакуиран, паника по исламистички напад 

Видео-Драма-во-Париз-Музејот-Лувр-итно-евакуиран-паника-по.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМузејот Лувр во Париз беше затворен „од безбедносни причини“ денеска, додека Франција е во состојба на готовност по нападот во североисточниот град Арас.

– Лувр доби писмена порака во која се наведува дека постои ризик за музејот и неговите посетители. Решивме да се евакуираме додека ги извршуваме неопходните проверки – изјавила портпаролката на Лувр за агенцијата Франс прес.

Неименуван полициски извор за локалните медиуми изјавил дека до музејот била испратена закана за бомба, по што била донесена одлука објектот да се затвори во ден кога врие од туристи.

Музејот претходно официјално објави дека е затворен.

– Музејот Лувр од безбедносни причини денеска, сабота, 14 октомври ги затвора вратите. На лицата кои резервирале посета истиот ден ќе им бидат вратени парите – беше наведено.

На социјалните мрежи се појавија снимки од евакуацијата на стотици посетители од познатиот музеј.

Највисоко ниво на безбедносна тревога беше прогласено во петокот во Франција.

Да потсетиме дека францускиот претседател Емануел Макрон нареди мобилизација на 7.000 војници за да се засилат безбедносните патроли во земјата, еден ден откако 20-годишен исламски екстремист со нож избоде до смрт локален учител во средно училиште во градот Арас.

– Франција ја подигна безбедносната тревога на највисоко ниво, по смртта на наставникот кој беше избоден со нож во средно училиште – изјави за „ТФ1“ францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин.

Кабинетот на Макрон соопшти дека воената мобилизација ќе се спроведува до понеделник навечер и ќе продолжи до понатамошно известување со редовни патроли во главните градски центри и популарните туристички локации.

Кабинетот на францускиот претседател потврди дека француските безбедносни сили спречиле нов „обид за напад“ во друг регион, без да прецизираат за кој регион станува збор.

– Училиштето во Арас беше цел на варварскиот исламистички тероризам – изјави Макрон по посетата на училиштето, велејќи дека жртвата „веројатно спасила многу животи“ со неговата храброст во обидот да го блокира напаѓачот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK