„Украинците убија стотици илјади руски војници“, Медведев: Регрутираме по 1.000 дневно

vojnici-mobilizacija-rusija.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот руски претседател и близок соработник на актуелниот руски претседател Владимир Путин, Дмитриј Медведев денеска изјави дека руските вооружени сили годинава ги зајакнале своите редови со 190.000 нови доброволци.

Медведев, кој сега ја извршува функцијата заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, рече дека нема недостиг од воен персонал и дека целта за регрутирање на Кремљ е исполнета.

„Просечната дневна стапка на регрутирање останува стабилна на околу илјада луѓе“, рече Медведев на состанокот на руското Министерство за одбрана, цитиран од државната новинска агенција ТАСС.

Според проценките на украинското воено раководство, речиси 550.000 руски војници се убиени или ранети од почетокот на руската инвазија пред повеќе од две години.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK