–>

Турски товарен брод потона во Црното Море

Турски-товарен-брод-потона-во-Црното-Море.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурски товарен брод со 12 членови на екипажот потона во близина на турскиот брег на Црното Море за време на невремето во неделата, изјави денеска министерот за внатрешни работи Али Јерликаја.

Капетанот на бродот „Кафкаметлер“, кој пловел под турско знаме, во неделата наутро пријавил дека бродот плови кон пристаништето во близина на Ерегли, во северозападната турска провинција Зонгулдак, соопшти претходно канцеларијата на гувернерот на провинцијата.

Јерликаја рече дека бродот потонал откако удрил во водовод. Силно невреме го зафати регионот вчера, а канцеларијата на гувернерот соопшти дека лошите временски услови ги спречиле авионите и пловните објекти да го бараат бродот.

„Кога ќе се подобрат неповолните временски услови, активностите за пребарување и спасување ќе започнат веднаш“, изјави Јерликаја за новинарите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK