Турист објави видео од Северна Кореја: „Пјонгјанг е како во деведесеттите“

uytr.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСеверна Кореја не е баш туристичка дестинација, таа е затворена за остатокот од светот и луѓето немаат поим како изгледа секојдневието таму – затоа одекна видеото што еден турист го објави на TikTok.

Тој го посети градот Пјонгјанг и сними луѓе како шетаат по улиците и во метро станицата. Многумина во коментарите напишаа дека градот им изгледа како да е во деведесетите.

@skinnhandske People of Pyongyang, North Korea #northkorea #travel #traveltiktok #travelbucketlist ♬ Jacob and the Stone (Slowed) – Emile Mosseri & sped up + slowed

„Овој град изгледа многу мирно“, „Лудо е што не знаат што се случува надвор од ова“, „Не знаев дека можеш да снимаш овде“, напишаа луѓето под видеото кое брзо собра 3,5 милиони прегледи.

@skinnhandske Suburbs of Pyongyang, North Korea #northkorea #travel #traveltiktok #travelbucketlist ♬ God‘s promise – daniel.mp3

На туристите им е потребна виза за да ја посетат Северна Кореја и мора да следат различни правила. На пример, им е дозволено да фотографираат и снимаат само кога тоа им е дозволено, не смеат да го критикуваат режимот, а за се што е спротивно на правилата мора да се консултираат со туристички водич, пренесува Index.hr.

 

Северна Кореја, со која владее врховниот лидер Ким Џонг Ун, има и бизарни закони како што се забрана на жените да слушаат музика, да носат фармерки или да возат автомобили. Оние кои не ги почитуваат можат да бидат погубени, пишува Тајмс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK